fbpx

עולם חדש מקורי של טעם, שמחה ואנרגיה מחודשת של תרבות קפה שאי אפשר שלא להידבק מהאותנטיות שלה...

איך בוחרים מכונת קפה?

ניתן היום להכין מגוון עצום של משקאות קפה בלחיצות כפתור בשלל המכונות שיש בשוק, יחד עם שילוב חימום המים, הקצפת החלב ופונקציות נוספות, כבר נראה שניתן לעשות הכל. אך עדיין, בכדי לבחור את מכונת הקפה במיוחד בשבילכם, חשוב שתכירו את עולם מכונות הקפה, למה חשו בלהתייחס כאשר אתם בוחרים את מכונת הקפה החלומית שלכם.

מתיירים במדינה דוברת ספרדית ותקפה אתכם תשוקה עמוקה לקפה לאטה? הפלא הארומטי הזה לא פסח על מדינות דרום אמריקה. כאן תצטרכו לבקש במקום לאטה: קפה קון לצ’ה. 
אז מהו המשקה המועדף הזה שאולי התחיל את דרכו באיטליה אך משם פרץ הלאה אל מדינות רבות? 
הכירו את משקה הקון לצ’ה בטעמו הייחודי וקראו אודות ההיסטוריה שלו. כל מה שלא ידעתם על קפה קון לצ’ה.

מבחר ענק של אפשרויות

למכונות הקפה היום יש המון אפשרויות, זה לא מסתיים במספר פונקציות פשוטות, יש הרבה פקטורים שנכנסים לתמונה. לפני שתבחרו את מכונת הקפה שלכם, חשוב שתכירו מה השוק מציע, החלק מסוגי מכונות ועד לסוגי האפשרויות בכל מכונה מבחינת סוג הקפה עצמו שניתן להכין, ברגע שתדעו את איכויות שחשובות לכם, תמצאו את המכונה שלכם.

שלושה סוגים עיקריים

 • חצי אוטומטית – מכונות אלו מתאימות מאוד לאוהבי קפה שרוצים את חווית הכנת הקפה, בלי טרחה ודיוק שדורשת המכונה הידנית. מכונות אלו בדרך כלל מגיעות עם משאבה חשמלית שמפיקה את הלחץ להכנת המשקה. בחלק מהמכונות האלו גם מתבצעת הקפצת חלב בלחיצת כפתור, ובחלקן ההקצפה נעשית על ידי וסת שדורשת מיומנות בסיסית.
 • ידנית – זו מכונה שקיימת במגוון סוגים, בה יש את הבוכנה שמחליפה את המשאבה החשמלית ומספקת את הלחץ הדרוש לחליטת הקפה. מכונות אלו דורשות מיומנות ברמה גבוהה ומעורבות רבה מצד המשתמש. מכונות אלו משלבות דוד מים עם מחוון אנלוגי לציון הטמפרטורה והלחץ. השליטה על הלחץ והמים נעשית בצורה ידנית, על ידי ידית ארוכה.
 • אוטומטית – במכונות האלו, תהליך הכנת הקפה נעשה אוטומטי בלחיצת כפתור פשוטה. חלק מהמכונות האלו כוללות מטחנת קפה ותא אכסון לפולי קפה, ולעיתים גם אפשרות הקצפה שדומה לזו במכונות החצי אוטומטיות. חלק מהמכונות האלו אפילו מקציפות את החלב כחלק מתהליך הכנת הקפה, ורבות יכללו אפשרויות שונות לקביעת סוג, כמות וחוזק. 

חומר הגלם במכונות השונות

מכונות הקפה נבדלות אחת מהשנייה גם בחומר הגלם שמזינים בהן, אלו השיטות העיקריות:

 • קפה טחון בתפזורת – במכונות האלו המשתמש. מזין קפה טחון לתוך מסנן החליטה ואז דוחס אותו ידנית. יחסית זו שיטה פחות נוחה, ובתום התהליך צריך לזרוק את השאריות ולנקות את המסנן, רוב המכונות שעובדך כך, יכולות גם לעבוד עם פודים. יתרון המכונות הללו זה בעיקר במגוון סוגי הקפה שניתן לשים בהן.
 • פודים – פוד הוא בעצם אריזת נייר חד פעמית שניתן להכניס אליה מים, היא מכילה כמות מדודה של אבקת קפה דחוסה. זמן ההכנה של פוד קצר יותר וכרוך בפחות לכלוך מזה של קפה טחון בתפזורת.
 • קפסולות – קפסולה הינה מיכל חד פעמי אטום, גם עם כמות מדודה של קפה טחון, מדובר בשיטה נוחה ונקייה. בדרך כלל מכונות הקפה אשר מיועדות לשימוש בקפסולות, מצריכות מהלקוח להמשיך ולרכוש מהקפסולות של יצרן המכונה. אם תהיה תקלה בשימוש קפסולה של יצרן אחר, אתם עלולים לגרום להסרת אחריות מצד חברת הייצור של המכונה.
 • פולי קפה – עבור פולי קפה תדרשו במכונת קפה טוחנת, שתגיע עם מטחנה מובנית. במכונות האלו בדרך כלל גם ניתן יהיה להשתמש בקפה טחון בתפזורת.

לחץ המשאבה

בהכנת הקפה במכונות השונות, המים עוברים דרך הקפה הטחון, בכדי למצות את טעם הקפה חשוב שכמות המים תהיה קטנה ותשלה קיטור, הדרך לעשות זאת היא באמצעות משאבה. הפעולה הזו מביאה לשכבת הקצץ הכהה והסמיך שנוצר על פני המשקה ומעיד על איכות החליטה. לכן בבחירת מכונה, חשוב לוודא שהמשאבה בעלת יכולות גבוהות.

חשוב לדעת

ייצרני מכונות רבים יוכלו להציג נתונים של לחץ משאבה מאוד גבוה, למרות שהלחץ הרלוונטי זה לחץ המוצא של המים שיורד משמעותית. לחץ המים נמדד בבר, והלחץ הדרוש למיצוי הקפה הוא בין שמונה לתשע בר. רוב המכונות מתחילות בלחץ של 14 בר, ובלחץ המים היוצאים זה מגיע ללחץ המותאם של שמונה או תשע בר.

נוחות השימוש

נוחות השימוש קשורה לסוג המכונה, הדגם והעדפות המשתמש, אם לדוגמא תרצו שליטה מסוימת את התהליך כנראה שעדיף לכם מכונה ידנית או חצי אוטומטית ותצטרכו לוותר על תכונות רבות שמציעות מכונות אוטומטיות. המפרט הטכני של המכונה הוא זה שייתן לכם את המידע לגבי תכונותיה ויכולותיה, ומומלץ לבחון זאת באופן אישי לפני הרכישה.

 • מיקום ומשקל – חשוב להתייחס למקום בו אתם מתכוונים לשים את המכונה ולמשקלה, קחו בחשבון אביזרים נוספים בסביבה. אם לדוגמא אתם מתכוונים לרכוש מכונה ידנית או חצי אוטומטית, חשוב שהמכונה תהיה יחסית כבדה בכדי שלא תזוז בפריקת המרכיבים וסינון החליטה.
 • תפעול – בבדיקת המכונה, תנסו לחוות את התהליך המלא בכדי לראות שתפעול המכונה נוח לכם. תתרשמו מהאפשרויות השונות במכונה ותוודאו שהכל במיקומים נוחים לכם. שווה לכם גם לפרק ולהרכיב חלקים בכדי להתרשם מקלות הביצוע.
 • לוח פיקוד – לוח הפיקוד של המכונה מורכב מהרבה לחצנים וחיוויים, מכונה מתקדמת יותר תכלול יותר מכיוון שיהיו לה יותר פונקציות. בחלק מהמכונות יש גם נוריות חיווי וצג בו רואים את המידע אודות המכונה. בחלק מהם אפילו יהיו נתונים רבים לגבי טמפרטורה, מלאי פולי הקפה, או כמה קפה הכנתם בה עד היום.
 • תכנות – מכונות אוטומטיות בדרך כלל כוללות אפשרויות תכנות, משת ה מכל דגם ודגם. ניתן להגיע לרמת בחירה של סוג המשקה, חוזק הקפה, קביעת טמפרטורה או קביעות הכנה עתידיות.
 • מיכל המים – למכונות שונות יש נפח מיכל מים שונה, חשוב שתבחרו מכונה עם מיכל מים בנפח מותאם לתדירות השימוש שלכם. כימו לב שמיכל בנפח גדול מידי כרוך בניקוי רב, שאם לא נעשה כראוי יזמין התקבצות חיידקים למיכל. בבחירתכם חישבו בצורה ריאלית שתואמת את אורח החיים שלכם.
 • חשמל – הספקת החשמל למכונה ישפיע עליה גם כן, ככל שתהיה הספקה גבוהה יותר, המים יגיעו לטמפרטורה הרצויה מהר יותר. מדובר בהשפעה על חימום המים, הכנת הקפה וגם על הקצפת החלב. ההספקה המומלצת לרוב עומדת על אלף ואט או יותר.
 • מסנן מים – לחלק מהמכונות יש מסנן מים שתפקידו לנטרל טעמי לוואי, ישנם שני סוגים, אחד מתכלה שצריך להחליף אחת לתקופה והשני קבוע, יקר יותר אך בעלות חד פעמית וחוסך את הטרחה של רכישה חוזרת.
 • מטחנת קפה – במידה ותרכשו מכונת קפה עם מטחנת קפה מובנית, תרצו לבחור מכונה עם מטחנה שיש לה כמה דרגות שונות של טחינה, כך תוכלו לוודא שתוכלו להכין סוגים שונים של פולי קפה במכונה שלכם.
 • מגש העודפים – כמעט בכל מכונת קפה ישנו מדש שאוסף את עודף הנוזלים, הקיבולת שלו משתנה בין המכונות השונות ובחלקן יש חיווי מגש מלא. בבדיקת המכונה, מומלץ לבדוק את נוחות הוצאת המגש.

מכונות הקפה של מותג בוטיק

שני קולומביאנים שהגיעו לישראל עם בשורה, והקימו את מותג קפה הבוטיק אל קפיטרו הביאו עד אלינו את הקפה הקולומביאני העשיר. מלבד הקפה המשובח שלהם, ניתן למצוא אצלם מכונות קפה מיוחדות ומשוכללות. ואם מתחשק לכם לנסות משהו מיוחד יותר, הקפה ומכונות הקפה שלהם זה בדיוק מה שחיפשתם.

אל תשכחו מהעמידות

עכשיו כשאתם יודעים כל מה שחשוב לדעת, לא תהיה לכם בעיה לבחור מכונת קפה מקצועית. מכונת קפה טוחנת, עם מקציף חלב, ידנית או אוטומטית, העיקר שתהיה על פי טעמכם. אך כל מכונה, זכרו שחשוב שתהיה עשויה מחומרים עמידים ובטיחותיים, ושתגיע מחברה איכותית, כך תוכלו לרכוש את מכונת הקפה המושלמת שלכם בראש שקט.